میلینیوم

وبلاگ تخصصی معماری و عمران

نگاهی گذرا به بافت قدیمی شهر شیراز 2

 

 

مرکزیت : مرکزیت نیز موازی درون گرایی سیر تحول عناصر پراکنده ( کثرت ها ) به وحدت در اغلب فضاهای معماری است که در حیاط خانه جلوه می کند.این که اصل و مرکز شکل دهنده ی همه ی کالبدها ومعناها درون خانه است تنها حکایت آرایش فضای پر وخالی در کنار هم نیست بلکه حکایت رساندن عناصر عملکردی با جزئیات میانه و دور به مرکز جمع کننده ی تنوع ها و گوناگونی هاست.

انعکاس : انعکاس در خانه های قدیمی آشتی دهنده ی عوامل اتصال زمین و آسمان است و تمثیل داستان آسمانی منعکس در تلالوهای آب به عنوان تصاویر برگردان حاضر ولی غیر مادی از زندگی انسان ها در میل به حقیقتی بالاتر و جاویدان است.

پیوند معماری با طبیعت : تعادل موزون بین ساختمان و محیط طبیعی همانند یکی از موجودات طبیعت است که به هم نفسی و هم دلی با آن همت گمارده طبیعتی که خود آموزه ی وقار ، آرامش و سکوت طبیعت راهگشای مکث و صبر ، عبادت و تخیل به ابعاد و گستره ی جهان است.

رابطه بنا با طبیعت تنها در حد بهره گیری از منافع طبیعت نیست که امروز در دفترچه ی بناها تحریر می گردد. راز خزان ، راز شب و سپیده دمان و... و...و...

اگر بخواهیم از آموزه های خانه ها و بناهای کوچه های قدیم شهرمان سخن بگوییم ، قلم و کاغذی نخواهند ماند.ظاهری آرام وظاهرا رو به ویرانی که دلی و درونی سرشار از رازها و معرفت دارد، امروز نه تنها به فراموشی سپرده شده بلکه به او جفا نیز شده است.ساختار اجتماعی حاکم بر این محله ها،جفاهای فرهنگی به محله ها و خانه ها و نیز تخریب های کالبدی آن ها خود بیانگر این حقیقت تلخ است.آیا این همه ارزشمندی ، قابلیت آن را ندارد که به حفظ کوچه ،پس کوچه ها و خانه های این محله کمر همت ببندیم تا نه تنها آن ها را بسازیم که خود را باز بشناسیم ؟

آیا بهتر نیست به جای این که برای نسل آینده تنها تعریف کنیم که حیاط و فضاهای کهن ما چه ارزشی داشته ، آن چنان حفظ شان کنیم تا در آن زندگی کنند و خود ببینند و نیز این ارزش ها به پرورش و تربیت بصری و معنوی آن ها کمک کند؟

آیا بهتر نیست به جای آن که دیروز این کالبد های قدیمی را به یک خاطره ی زیبا بدل کنیم به موجودی بدل کنیم که اجازه زیستن دارد؟

به جای این که راه نفس کشیدن این کالبدها و معناها را ببندیم واز خوبی هایشان سخنرانی سردهیم و عکس های تبلیغاتی از آن ارائه دهیم بگذاریم نفس بکشند و خود سخن گویند؟

هنوز هم این محله ها واین بناهای به ظاهر تخریب شده با چشمان غبار آلوده و دردمندشان زمزمه می کنند:

شما که دیروزتان و درون تان را به ویرانه بدل کردید،امروز چگونه شما را از یاد خواهید برد و فردایتان بر چه پایه ای استوار تواند بود.

+ نوشته شده در  سه شنبه سی و یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 18:38  توسط   | 

نگاهی گذرا به معماری بافت قدیم شیراز

نگاهی گذرا به معماری بافت قدیم شیراز

در گذرها و محله های قدیم شیراز چون گذر کنی ، تلخی نابودی حکایت هایی را خواهی دید که بن مایه و درون مایه ی این شهر بوده و هست.

گذری که دیروز در آن خانه های بزرگان و مامن بزرگ منشی ها و شکل گیری معرفت این شهر بوده ، امروز چه به لحاظ اجتماعی و چه به لحاظ فرهنگی و چه به لحاظ هنر و معماری رو به ویرانی است.تمامی این ویرانی ها برگرفته از نوع نگاه امروز ما به آن است.

به راستی که این محله ها و این معماری ها تنها یک جسم مرده نیستند که برای ماندنشان به مومیایی آن ها همت گماریم .این جا آموزه های زنده ای هستند از فضای زیستی ، از نوع زندگی ، از خلاقیت معماری و فن ساختمان و ... .

این محله ها ارتباط تنگاتنگ با نظر ، جهان بینی و تفکر دارند. اگرچه در مرحله اول جستجوگر حل مسایل جوی و اقلیمی بوده باشد ولی در مراحل تکمیلی ، ذهنیتی مشهود است که در آن کلیه ی تحولات عقلانی و تخیلات معنوی نفوذ کرده اند.

پیوند نگاه به دنیا و زندگی در جوشش مکان ها و فضاها در تمامی ساختمان های معماری سنتی به چشم می خورد .گویا حکایت آیینه است که هر گاه در آن نظر کنی خویشتن بینی و تنها حکایت تفسیر دیروز و پیشینه نیست. امروز هم آئینه تو را بر خود روشن می سازد تنها کافی است دستمالی برداری و خاک از صورتش بزدایی.

معماری همیشه آینه ی انسان و آرزوهایش بوده است و در شکل گیری معماری های جهان بدون شک ارزش های فنا پذیر و جاویدان حضور دارند که فصل مشترک آن موجودیت انسان در زمین و جهان بینی است .ارزش این ساختارها نه به خاطر عتیقه بودن شان است بلکه به خاطر کهن بودنشان است.

این کالبدها واین قالب ها ، بیان گر راز فضای فرهنگی و ژرفای انتزاعی ومعنوی درون آن است.رازی که چشم دل باز و بینا می کند.چند نمونه از این مفاهیم و رازها می تواند بیانگر بهتری باشد :

درون گرایی: حکایت درون گرایی تمثیل این معناست که ارزش واقعی به جوهر هستی باطنی است و پوسته ظاهری ،صرفا پوششی مجازی است که از حقیقتی محافظت می کند و غنای درونی و سربسته آن تعیین کننده ی جوهر و هستی راستین بناست.در جستجوی حفظ حریم محیطی است که در آن شرایط کالبدی با پشتوانه تفکر ، تعمق و عبادت به منظور رسیدن به اصل خویش و یافتن طمانینه ی خاطر و آرامش اصیل در درون ، به نظمی موزون ومتعالی رسیده است.

ادامه ...

 

+ نوشته شده در  دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 20:24  توسط   | 

تورا ، ای کهن بوم و بر دوست دارم

 

تورا ، ای کهن بوم و بر دوست دارم

(( اینک ای دل

باغ های زیبا و شاداب را بسرای

برای گل های سرخ اصفهان و شیراز

نغمه بیاغاز

و به تحسین این بی همتایان بپرداز.))

راینرماریاریکه

 

 

ریلکه به ایران نیامد که چشمش به جمال باغ ها و گل ها و خانه های اصفهان و شیراز روشن شود.آن چه که باعث شد نامی از زیبایی شهرها و میراث ایران در آثارش آورده شود همت عالی قدر شاعران ایرانی و سفرنامه نویسان بود که اگر آن هم نبود نه شاعر آلمانی خبری از این بی همتایی داشت و نه ما که خود ساکن این ملکیم.

در طی سال ها ،جمع این بناها هر کدام با تمام خصوصیات شان

گچ بری و کاشی کاری و آینه کاری و حجاری شان همه با هم بافت زنده ای را ساختند که شهر شد.شد شیراز.و مردمانی به این شهر جان دادند که اکنون وقتی که از کوی و سرای به نامشان می گذریم باید سر پایین بیندازیم و با گوشه ی چشم و خجالت به تابلویی نگاه کنیم که رویش نوشته:خیابان حافظ ،بلوار سیبویه ،آستانه سید علاء الدین حسین ، خیابان هفت تنان ، خیابان سعدی و...

بافت قدیم با تمام زیبایی معماری مسجدها ، حمام ها ، حجره ها و خانه هاش با قهر و آشتی کوچه هاش با قیل و قال بچه هاش و آدم بزرگ هاش دارد سلول به سلول می میرد. اگر در گذشته چیزی بوده که حتما بوده به گواه بزرگترهامان و کتاب های دور و برمان و همین نشانه های اندک رو به زوال ، آیا نباید آن را حفظ و از آن استفاده کنیم.

به یاد داشته باشیم بافت تاریخی شیراز یک سنگ بزرگ در پیش پای ماست که اگر بخواهیم همین طور که همیشه بوده ایم پیش برویم به زودی با آن برخورد کنیم ، اما می توان با رفتاری معقول این سنگ گران بها را تراش و صیقل بدهیم تا گوهری داشته باشیم در دل شهری که می تواند تنها با جاذبه ی نام قدیمش از پول نفت رهایی یابد و قائم به ذات خویش شود.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و نهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 16:51  توسط   | 

ملاحظات معماری ساختمانهای بلند 3

 

 

شکل پلان – یک پلان باید سادگی ، فشردگی وسختی پیچشی بالا داشته باشد.

سادگی – از نقطه نظر مقاومت در برابر زلزله یک پلان ساده نظیر شکل مربع یا دایره مطلوب است .در ساختمانهای دارای بال وانواع دیگر در قسمت بال غالبا تحت اثر  زلزله ، فرو میریزد.در این حالات ، درزهای زلزله که از نظر سازه ای بالها را مجزا می سازند بکار روند. همچنین باید در درزهای زلزله فاصله کافی وجود داشته باشد به طوری که قسمتهای منتهی به آن به یکدیگر برخورد نکنند.

فشردگی – در یک ساختمان با شکل طولانی وگسترده به علت وجود اختلاف در فاز حرکت لرزه ای نیروهای پیچیده ای عمل خواهند کرد . در چنین ساختمانهایی درز زلزله لازم است.

تقارن وسختی پیچشی بالا – برای احتراز از تغییر شکل پیچشی لازم است مرکز سختی ساختمان بر روی مرکز جرم آن منطبق باشد. برای ارضای این شرط لازم است هم شکل ظاهری ساختمان و هم سازه آن دارای تقارن باشد. اگرچه می توان مرکز سختی یک ساختمان غیر متقارن را بر مرکز جرم آن منطبق نمود ، اما غالبا حفظ این انطباق در وضعیت تنش غیر الاستیک مشکل است.

اگر بین مرکز سختی ومرکز جرم برون محوری وجود داشته باشد ، در ساختمانی که سختی پیچشی آن کمتر است تغییر شکل پیچشی وتقویت حرکت زلزله بیشتر خواهد بود.

شکل قائم – شکل قائم بایستی یکنواختی وپیوستگی ونیز تناسب داشته باشد.

یکنواختی وپیوستگی – لازم است از تغییرات ناگهانی در شکل بندی قائم یک ساختمان دوری جست. هرگاه شکل بندی قائم ناپیوسته باشد ، در بعضی از قسمتها یک حرکت عمده ارتعاشی بوقوع می پیوندد وبرای انتقال نیروها از برج به پایه نیاز به یک کنش دیافراگمی بزرگ در مرز قسمتها است. در چنین حالتهایی ، تحلیل پاسخ دینامیکی برای اطمینان در برابر زلزله الزامی است.

 
+ نوشته شده در  شنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 16:32  توسط   | 

ملاحظات معماری ساختمانهای بلند2

 

مبانی نظری ساختمانهای مرتفع

تعریف برج

--------------

بطور کلی ساختمانهای منفرد که با فرم پلان مربع یا دایره یا مشابه آن مانند ستاره یا صلیب شکل باشد واز طرفی ارتفاع آن بلندتر از قطر دایره محاطی پلان باشد برج نامیده می شود. 

خصوصیات معماری برجها بدین شکل است که از محیط اطراف به شکل یکسان تاثیرپذیر بوده ونسبت به آن عکس العمل متقارن نشان می دهند وعملکرد مستقل نیز دارند.

تعریف انواع برج

-----------------

تناسب محیط یا قطر ساختمان برجها با ارتفاع آن تعیین کننده نوع برج از نظر هندسی آن می باشد.

معماری برجها

----------------

معمولا در برجها سعی می شود که معماری آن به شکل متقارن وکلیه خطوط ارتباطی در هسته مرکزی قرار گیرند.این عملکرد از لحاظ انتقال نیروهای افقی وبه منظور مقابله با زلزله وحفظ پایداری برج ارجح است.همچنین دیافراگمهای افقی در اطراف هسته مرکزی به شکل متقارن قرار می گیرند وبه لحاظ ارتفاع برج حفظ تقارن معماری ودر نتیجه سازه آن وتقارن در طراحی وبارگذاری از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

به منظور صرفه جویی در استفاده از اراضی وحفظ فضای سبز وباز،استفاده از ارتفاع برای ساختمانها در شهرهای بزرگ توصیه می گردد، زیرا هزینه های تاسیسات زیر بنایی در شهرهای بزرگ وتحمیل آن به ارگانهای مملکتی ودر نتیجه به عموم مردم ، باعث می شود که بیشتر از ارتفاع استفاده شود وضمنأ با در نظر گرفتن عواملی مانند زلزله،مقاومت زمین وشرایط ایمنی ارتفاع مناسب ساختمانها را تعیین می نماید.

علاوه بر برجهای مسکونی،برجها برای کاربریهای دیگری مانند اداری – تجاری وغیره استفاده شده است. لیکن به طور کلی جهت سکونت برجهای بسیار بلند مناسب نبوده و برجهای متوسط مناسبت تر می باشد.برجهای بلند دارای مسائل و مشکلات شناخته شده و یا در حال طراحی می باشند.ساخت و کاربری برجها در کشورهای مختلف نیز در رابطه با محدودیت زمین وتراکم و استفاده حداکثر از زمین بوده و به طور کلی از نظر اقتصادی چنانچه هزینه ساخت یک متر مربع بنا از قیمت زمین کمتر باشد، طبیعتا ساختمانهای بلند با صرفه تر بوده و مورد استفاده قرار می گیرند.

ادامه دارد...

+ نوشته شده در  جمعه بیست و هفتم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 16:23  توسط   | 

پیام نما (مانیتورینگ)

 

عمده محل های بکارگیری این رسانه ها عبارتند از:

جاده ها وبزرگراهها ،مراکز گردشی وتفرجگاهها ،پایانه های مسافربری وحمل ونقل کالا ، مراکز علمی وتحقیقاتی ،مراکز بهداشتی و درمانی ،مراکز تجاری ،مراکز مالی واعتباری ،نمایشگاهه ، مراکز کنترلی مدریتی ، خطوط تولید در واحد های صنعتی وروابط عمومی کلیه نهادها ، سازمان ها و ادارات دولتی و خصوصی.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 17:8  توسط   | 

ویژگی ها وکاربری تابلوهای الکترونیکی (ال .ای .دی)

 

زندگی در عصر ارتباطات وهمراهی با جریان اطلاعات ابزار و لوازم خاصی را می طلبد.در این عصر رسانه ها محیطی در عرصه های ارتباطات عمومی ، اطلاع رسانی ، کنترل وراهنمایی مخاطبان نقش بسیار تعیین کننده دارند که بکارگیری درست این ابزارعلاوه بر رضایتمندی شهروندان ومخاطبان موجبات سلامت ذهن عموم را نیز فراهم می آورد .بر این اساس تابلوهای الکترونیکی ال.ای .دی با بهره گیری از سرعت بسیار بالا در انتقال وتغییر پیام وقدرت انطباق با هر گونه پیام به ویژه نمایش تصاویر گرافیکی و متحرک به عنوان قدرتمندترین رسانه وگویا ترین زبان در عرصه اطلاع رسانی وتبلیغات محیطی خود را به اثبات رسانیده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 16:35  توسط   | 

قابلیتهای نمایشگرهای ال . ای .دی

 

پیام ، اطلاعات وتبلیغات می توانند به سرعت تغییر کنند ومشتریان به این ترتیب می توانند در معرض تبلیغات جدید ، مرتبط ومنعطف قرار گیرند.

اطلاعات وپیام های مختلف می توانند به سرعت به روز شوند ، بی آنکه نیازی به هزینه فیزیکی در قبال تغییر تبلیغ باشد.

کاربرد اصلی تابلوهای الکترونیکی در نقاطی است که تبلیغ کنندگان نیاز به این دارند که کالاها وخدمتشان به طرزی پیوسته معرفی شود.

انعطاف در تابلوهای دیجیتال باعث می شود تا پیامها ،تبلیغات واطلاعات نسبت به مخاطبان مختلف از حساسیت لازم برخوردار باشند.به عنوان مثال با اتکا به این تکنولوژی می توان زمان مورد نظر مخاطبان را برای پیام یا آموزش مرتبط در نظر گرفت.

منافع تابلوهای دیجیتال فراتر از تبلیغات واطلاع رسانی بوده ومی توانند به عنوان یک ابزار آموزش در محل های خاص یا سطح شهر هم عمل کنند

+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 16:33  توسط   | 

تلوزیونهای شهری

 

کارکرد تلوزیونهای بزرگ شهری ایجاد جاذبه ، شور وشعف برای شهر وشهروندان وابزار قدرتمندی در عرصه اطلاع رسانی می باشد که با هدف تبدیل شهر به فضای مطلوب برای شهروندان در عرصه های عمومی بکارگیری می شوند که به سه گروه عمده تقسیم می گردند:

1-تلوزیون با کاربری یادآورنده وگذرا

محل بکار گیری این نمایشگرها کنار بزرگراهها ،میادین ،پل ها می باشد که خصوصیات پیام و آگهی های آن به شرح زیر می باشد

.زمان هر تبلیغ بسیار کوتاه ودر حدود دو تا سه ثانیه است چون مخاطبینش عبوری هستند.

. صدا از هیچ نوعش وجود ندارد : موسیقی ،افکت ، گفتار (نریشن ،دیالوگ ،منولوگ )

.بیان پیچیده و"معما"گونه ندارد

. فقط تداعی گر هستند نه معرفی کننده

2- تلوزیون با کار بری آموزشی ونگهدارنده

پارکها ،مصلی نماز جمعه ،ترمینالها ،پارکینگهای عمومی و هرجائیکه شهروندان دارای زمان متناسب باشند و تجمع وسکون بیننده باعث ترافیک وسد معبر نگردد ،مناسب ترین محل برای اینگونه نمایشگرها می باشد.

نوع اطلاعات و پیام های این گروه می توانند در برگیرنده موارد زیر باشند :

-     پاسداشت فرهنگ های محلی و قومی .

-     . مهندسی فرهنگ

. برپایی مراسم های ویژه (کنسرت ، سخنرانیها و...)

. پوشش تصویری وقایع مهم ملی ،مذهبی ، ورزشی و اجتماعی

. کمک به زیبا سازی شهری

. اطلاع رسانی عمومی ومنطقه ای

. برگزاری مراسم و گردهما یی های شهری

. ابزاری در جهت اعمال مدیریت شهری

. آموزش شهروندی

3- با کاربری اختصاصی( صنفی ، گروهی و موقعیتی )

محل های بکارگیری این گروه در عرصه های خصوصی و صنفی می باشد که بیشتر آنها نصب بر روی ساختمانهای بزرگ ، سالنهای نمایش ، ورزشگاههای بزرگ ، تالارهای فرهنگی و هنری ، فرهنگسراها ، فروشگاههای بزرگ ، کتابخانه های عمومی ، هتل ها ، مراکز تفریحی و سرگرمی ، موزه ها و محوطه های تجاری و اداری می باشد که نسبت به محل نصب نوع پیام نمایشگرها مشخص می گردد.

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 17:14  توسط   | 

ملاحظات معماری ساختمانهای بلند

 

نتایج حاصل از مطالعه علل ویرانی ساختما نها در جریان زلزله های مخرب و نیز تجربیات آزمایشگاهی که   بر روی مدلهای ساختمانی انجام شده،به  نحوی قاطع  ثابت کرده است که چگونگی شکل ساختمان تاثیری بسزا در مقابل زلزله دارد.با وجود این ،در طراحی سازه های مقاوم در برابر زلزله؛هنوز چنانکه شایسته است به انتخاب شکل مناسب ،عنایتی نمی شود وتصور عام بر آن است که تنها محاسبه سازه ای ضد زلزله برای یک ساختمان در تامین پایداری آن در برابر لرزشهای کافی است.

در بین مراحل مختلفی  که هنگام بررسی یک ساختمان برای پایداری در برابر زلزله در نظر گرفته می شود مرحله اتخاذ تصمیم در مورد تعیین پیکربندی ساختمان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.این پیکربندی شامل مشخصات هندسی ساختمان نظیر اندازه ها،ارتفاعات وموقعیت عناصر ،نوع  و وضعیت اجزاء سازه ای و نیز طرز قرارگیری اجزاء غیر سازه ای می باشد.

هرچه شکل ساختمان منظم تر و توزیع  جرمها  و سختیهای آن در سطح افق(پلان) و درارتفاع  متقارنتر باشد،مقاومت آن در برابر زلزله افزایش خواهد یافت.این افزایش ناشی از توزیع  بهتر تلاشها و مشارکت تمام اجزاء اسکلت در جذب  و استهلاک نیروهایی است که در اثر زلزله به ساختمان وارد می شود.

اصولا  تصور از این که  محاسبه  به  تنهایی می تواند رفتار ساختمان را در مقابل زلزله منعکس کند ، تصوری خطا است . محاسبه فنی تنها تصویری از رفتار ساختمان در برابر زلزله را ارائه می دهد وتمهیدات دیگری لازم است تا ساختمان را برای رسیدن به درجه ایمنی مطلوب کامل کند.

ادامه دارد...
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:14  توسط   | 

منابع

فهرستی از منابع مطالعه شده جهت تشکیل مقالات این وبلاگ:

1-فنگ شویی (جاناتان دی-ترجمه:لیلا هدایت پور)

2-فنگ شویی(نیتین پاراک ،سیما پاراک-ترجمه:هومن بابک نیا)

3-استانداردهای جامع معماری داخلی وطراحی فضا(جوزف دچیاری-جولیوس پانرو-مارتین زلنیک-مترجمین:امیر حسین سیفی،محمد رضا بیات)

4-مبانی ومفاهیم در معماری معاصر غرب (دکتر وحید قبادیان)

5-فضاهای شهری (ژان پیر موره- ایو ماری آلن-ماری لیز سابری)مترجمان(حسین رضایی –میر معزالدینی مجابی-محسن رسول)

6-بتن شناسی (خواص بتن)پرفسور نویل-ترجمه هرمز فامیلی)

7-مجلات معماری،نمایشگاهی و...

مابقی منابع  در آینده معرفی خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه بیست و یکم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 17:46  توسط   | 

(آشپزخانه ها)

 

طراحی برای معلولین

اجاق در ارتفاع مناسب برای معلولین

آیین نامه هااجازه استفاده از یک اجاق گاز استاندارد را می دهند،اگر شیرهای پیچی آن مطابق

استاندارد1 باشند.یادر طرفی که یک شخص نشسته برای رسیدن به آنها مجبور به عبور از قسمت داغ نباشد.

بعضی از افرادی که از صندلی چرخدار استفاده می کنند نمی توانند از اجاق های معمولی استفاده کنند چون سطح آن بسیار بلند است وجا زانویی برای جابجایی هنگام انجام کار نیز وجود ندارد.سطح اجاق در ارتفاع پایین تر از سطح معمول پیشخوان با فضای چرخش در زیر آن به افراد با صندلی چرخدار امکان می دهد که محل کافی برای کار کردن با شیرهای پیچی اجاق وبرداشتن ظروف وکتریهای داغ وسنگین داشته باشند.

افرادی که در استفاده از دستهایشان محدودیت یا در بازویشان نقص دارند،اجاقهای،با رویه صاف را ترجیح می دهند زیرا می توانند ظرفهای داغ غذا را روی آن بکشند وبرای جابجایی بجای بلند کردن به این شکل عمل کنند.

وقتی یک اجاق پایین تر از ارتفاع پیش خوان نصب شده باشد،عرض اجاق وفضای چرخش باید حداقل 75سانتیمتر باشدوجایی در اطراف آن برای لوازم وکارکردن تعبیه شود .یک اندازه 75سانتیمتری نیز در کنار آن توصیه شده است.

وقتی فضای چرخش در زیر اجاق باشد،آیین نامه ها ملزم کرده اند که زیر اجاق با عایق حرارتی پوشیده شود تا شخصی را در برابر خطرات ناشی از سوختگی محافظت کند.نصب اجاق به این روش تنها راه آشپزی بدون خطر است،زیرا اگر شخص بدون چنین حفاظی با صندلی چرخدار آشپزی کند،این خطر وجود دارد که غذای داغ را روی خودش بریزد.کسانی که به این شکل از اجاق استفاده می کنند باید دقت زیادی در مراقبت از خودشان بکنندوغذای داغ را قبل از جابه جاکردن سرد کنند.

ANSI4.25 استاندارد1-1

+ نوشته شده در  جمعه بیستم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:18  توسط   | 

فنگ شویی

 

خطر شلختگی وبی نظمی

همه ما آدم های مرتب ومنظم عالی وخوبی نیستیم.با این وجود برخی از ما ،واقعا زندگی کردن در آشفتگی وبی نظمی را دوست دارند.از نقطه نظر فنگ شویی نتیجه یک خانه آشفته وبی نظم چیزی جز یک زندگی نا منظم نیست.

سنت فنگ شویی می گوید خانه هم چون یک موجود زنده نفس می کشد.نیروی حیاتی (چی)از طریق درها وپنجره ها وارد خانه می شود وباید بدون برخورد با هیچ مانعی ،آزادانه در اطراف راهروها واتاق ها جریان پیدا کند.وقتی این راه پرپیچ وخم با خرت وپرت ووسایل اضافی سد می شود ،چی راکد می ماند وتبدیل به شاچی مضر می شود .با این وجود انبار شدن مقداری خرت وپرت در هر خانه ،امری اجتناب نا پذیر است،اما باید بدانید که نباید آن ها را برای مدتی طولانی نگه دارید،زیرا شاچی مضر ساخته می شود.انبوهی از لباس های شسته نشده وکثیف یا یک دسته کاغذ که برای مدتی طولانی در گوشه ای از خانه باقی مانده،باعث بروز مشکل در زندگی می شود وتاثیرش را در آن بخشی از مربع جادویی نشان می دهد که بی نظمی در آن اتفاق افتاده است.تیرهای مخفی می توانند انباشته شوند وباعث ضرر رساندن به شما وخانواده تان شوند.

یک خانه شلوغ ونامنظم ،عصبیت ونگرانی وحشتناکی را وارد زندگی تان می کند.اگر هیچ تمایلی به تمیزی ندارید،پس احتمالا چیزی اشتباه در عنصر خاک شما وجود دارد وباید از خودتان جویا شوید که به چه چیزی نیاز دارید تا احساس امنیت وآرامش کنید.

شلوغی وبی نظمی در نزدیکی در ورودی نشان می دهد که فرد فرصت های جدیدی را که وارد زندگی اش می شوند از دست میدهد ومبارزه دشواری در طول زندگی،جایگزین آن می شود.در عین حال شلوغی می تواند به طور ناخودآگاه باعث شود تا شما خود را در خانه حبس کنید ومانع ورود دنیا به زندگی تان شوید.

شلوغی در زیر تخت ،بسیار برای آرامش ذهن وسلامتی بداست؛متعلقات خود را در جایی دیگر انبار کنید.در این صورت،انرژی جسمانی وسلامتی ذهنی تان پیشرفت می کند.اگر کپه ای خرت وپرت دارید که به نظر می آید هر روز بزرگ تروبزرگ تر می شود،وسط خانه تان بایستید وبا استفاده از روش هشت نقطه،بفهمید که کدام قسمت از زندگی تان،مشکل ساز شده است.

توصیه های بیشتر

وقتی شما تنها در یک اتاق زندگی می کنید،قوانین مربوط به کپه های خرت وپرت وشلختگی وبی نظمی عمومی بسیار مهم تر می شوند.البته کمی شلوغی اجتناب نا پذیر است،اما وقتی این ماجرا،ماه ها طول بکشد در انتها می تواند باعث تنش شود وحتی بر سلامتی تاثیر بگذارد.پس به خاطر داشته باشید که اشیا را تمیز ومرتب ومنظم نگه دارید واین یعنی این که جای کافی برای انبار کالاهای تان داشته باشید(هیچ گاه آن ها را زیر تخت نگذارید چون خواب شبانه تان را برهم میزند.)شما می توانید با آویزان کردن یک بادآویز جلوی در یا پنجره ویا قرار دادن گیاهی شاداب ویا فرش های رنگین وتابلوهای نقاشی،سلامت تان راا فزون کنید.

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 15:38  توسط   | 

دانشگاه تورنتو

 

دانشگاه ومرکز تحقیقات علمی تجربی تورنتو- کانادا       (قسمت سوم)

نماهای ساختمان قدیمی بدون هیچ گونه تغییری همان نمای داخلی آتریوم شده وپنجره های آن به داخل باغ باز می شوند.که این نشان دهنده ی حداکثر احترام به بافت تاریخی منطقه است.در کنار باغ راهروها وپلکان سبک ارتباطی قرار گرفته وفضا های داخلی با پنجره هایی به سمت آتریوم باز می شوند تا هم نور وهم منظره ی مورد نیازشان تامین شود.سقف آتریوم یک نورگیر تماما شیشه ای است که از یک طرف به ساختمان جدید متصل بوده واز طرف دیگر روی بام ساختمان قدیمی تر قرار گرفته است.

چمنزارها وعلفهای "لیرپوپ"ودرختان 45 فوتی بامبو یک ریز ،اقلیم جالب ایجاد می کنند که در آن دانشجویان،کارکنان وبازدید کنندگان در کنار هم جمع می شوند.در مجاورت باغ زمستانی طبقه ای که محل گردهمایی واجتماعات است به عنوان مسیر اصلی شمال به جنوب ساختمان در این مرکز دانشگاهی عمل می کند.محل اجتماعات یک کافه تریا ،سالن نشیمن وبخش دارای اجرایی را به اضافه ی سه اتاق سمینار نود نفره در بر می گیرد که اتاقهای سمینار با حصارهایی از موزاییک شیشه ای به رنگ سیاه و،سفید یا قرمز احاطه شده است.با حذف سقفهای معلق ونمایان کردن سازه عظیم کار،تاسیسات وبخش های سرویس دهی آزمایشگاههای داخلی جادارد وبزرگی ایجاد شد که مواد ومصالح ساده وبا دوامی دارد.صفحات کم عمق کف ودیوارهای شیشه ای در جه بالایی از شفاقیت را فراهم می آورند در حالیکه بخشهای کاری با رنگ،نورپردازی وبافت دادن وکنگره دار کردن قطعات تفکیک شده اند.در هر کدام از طبقات آزمایشگاهی شش اتاق اداری خصوصی در نظر گرفته شده که روسای محققین از آن استفاده می کنند.این اتا قها روی یک ردیف در جنوب محیط ساختمان واقع شده اند.انجمن محققان –که در هر طبقه 38 انعطاف پذیر به عنوان ایستگاه کاری جا داده شده اند می توانند به سرعت به اتاق نشیمن،اتا قهای سرد ومحل استقرار ابزار تخصصی دسترسی پیدا کنند.راهرو های طبقات پایین تر که با پله های سبک خارجی بصورت نمایان با یکدیگر مرتبط شده اند به باغ زمستانی مشرف هستند.

این مرکز که عملکرد بسیار بالایی داشته آکنده از نور وشفافیت است نظم ودقت وانسجام زیادی در مسائل فنی دارد،در حالیکه به طور هنرمندانه ای فعالیتهای داخلی اش را آشکار می کند وآن را به اطلاع همگان در جهان خارج می رساند وهمانطور که سازندگان بنا ادعا می کنند علم را قابل رویت کرده اند.

 

 

+ نوشته شده در  سه شنبه هفدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:58  توسط   | 

دانشگاه تورنتو

 

دانشگاه ومرکز تحقیقات علمی تجربی تورنتو- کانادا (قسمت دوم)

راه حل مساله:برای ارتباط دادن این ساختمان با اطراف متناسب کردن مقیاس آن با ساختمانهای مجاور که ارتفاع نسبتا کمی دارند،این برج به دور حجم فشره ی عمودی جدا از هم با یک فضای خالی میان به عنوان جدا کننده تقسیم شده تا خط آسمان مجموعه را متعادل کند وبه لحاظ بصری به این مجموعه ی تاریخی لطمه نزند.

در این طبقه خالی میانی که در تراز ششم واقع شده وحجم پایین خود را تقریبا هم ارتفاع ساختمان مجاور کرده است تاسیسات مکانیکی مربوط به طبقات زیرین آن قرار دارند.این طبقه که دور تا دور بخش میانی نماها را مثل یک کمربند بسته و در برگرفته است به فضاهای آزمایشگاهی تالار مانند این امکان را می دهد که نیازی به اتاقی در مجاورت خود برای تاسیسات مکانیکی نداشته  باشند.گروه طراحان آزمایشگاهها را در امتداد نمای شرقی در طبقات دوم تا پنجم وسپس دوباره در طبقات هفتم تا دوازدهم سازمان دادند.سیستمهای مکانیکی که طبقات بالاتر را پشتیبانی می کنند در داخل یک محدوده ی بسته روی بام جا داده شدند که جنس پوشش آن فولاد ضد زنگ است.حیاط جلوی مجموعه که با سنگ گرانیت سنگفرش شده وبا محوطه سازی وباغچه ی گیاهان بهسازی شده است بعنوان ورودی اصلی این مرکز کار می کند.علاوه بر درختان ودرختچه های محوطه،در داخل ساختمان نیز یک باغ زمستانی(با گیاهانی که در زمستان همیشه سبزند) به ارتفاع پنج طبقه،از طبقه همکف تا چهارم ساخته شده که درختان پر شاخ وبرگ وبا شکوه آن نقش موثری را در تهویه ساختمان و ایجاد شرایط آسایش برای آن بازی می کنند.در مجاورت این باغ ساختمان قدیمی همسایه به اسم"رز بروگ"قرار گرفته که نمای آجری بازسازی شده ومرمت شده ی آن به رنگ چرم گاو میش ،هم اکنون بعنوان دیوار غربی این آتریوم پنج طبقه(دهلیز سر گشاده برای نورگیری)عمل می کند.

ادامه دارد...

 

+ نوشته شده در  دوشنبه شانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:14  توسط   | 

دانشگاه تورنتو

 

دانشگاه ومرکز تحقیقات علمی تجربی تورنتو- کانادا

چشم انداز معمارانه وخوش ساخت تورنتوسرشارازکاری جدید وپرماجراست واین یک مرکز دانشگاهی مسئولیت این کار را بعهده گرفته.در دانشگاه تورنتو ،در قسمت پایین یک مجموعه ساختمانهای جدید برای مطالعات پزشکی ودارو سازی که توسط ((نورمن فاستر))ساخته شده،یک مرکز علمی تحقیقاتی زیبا با نمایی شفاف ورنگ آمیزی شده سر بر آورده است.مرکز تحقیقات سلولی ملکوتی "ترانس دانلی"    بزرگترین ومهمترین موسسه برای مطالعه در زمینه مسایل ژنتیکی انسان است که در حدود    000/250  فوت مربع زیر بنا داردوبا هشتادوشش میلیون دلار هزینه در ماه مارس 2006  تکمیل شده است.

محل این فعالیتها که توسط شرکت بزرگ مستقر در تورنتو به نام "آرکنیکتس النیس"با مشارکت مشاور"بنیش آرکتیکتن"در اشتوتگارت آلمان طراحی شده یک برج مجلل دوازده طبقه است ودر عین آنکه به بستر تاریخی وزمینه ی همسایه های قدیمی اش توجه کرده،ساختمانهای مدرن رابرای یک مرکز علمی پیشرفته وجدید ایجاد کرده است.

برنامه ریزی:این ساختمان مجموعا چهارصد متخصص را که در مورد مسایل ژنتیک وبیماریها به تحقیقات می پردازند در خود جا می دهد.این مرکز که بصورت یک مجموعه ی مشارکتی وگروهی سازماندهی شده،مرکزی با تسهیلات چند رشته ای ومیان رشته ای با چندین تخصص است وبنابراین باید عملکردی داشته باشد که انعطاف پذیر وبه لحاظ فن آوری پیشرفته باشد.محدودیتهایی که در سایت وجود داشت وحشتناک بود.

ساختگاه طرح که در گوشه ی جنوب شرقی محوطه ی دانشگاهی خیابان "گرج"واقع شده به شدت زیر فشار محدودیتهای منطقه ای با تراکم بالای ساخت وساز گیر افتاده است.این ساختگاه باریک که پیشتر یک محدوده ی پارکینگ وراهروی خدماتی وسرویس بوده ودر دو طرف خود مجاور دو ساختمان با ارزش تاریخی در خیابان کالج واقع شده ویک ساختمان دیگر که برای اواسط قرن بیستم است ومربوط به علوم پزشکی می شود در شمال آن قرار گرفته است.گروه معمارانی که بر روی این طرح کار کرده اند می گویند ما این ساختمان برج گونه را بدون از بین بردن ساختگاه باریک وکشیده ی آن به لحاظ بصری با سه ساختمانی که در اطراف آن قرار داشت پیوند دادیم که این خود یک هدف کلیدی برای ما بود.همچنین قصد داشتیم تا ساختمان بدون تحت الشعاع قرار دادن اطراف یک پل فیزیکی ونمادین میان جامعه ی دانشگاهی در شمال،جامعه پزشکی در جنوب ومحیط کاروزندگی عمومی در نزدیکی آن باشد.

ادامه دارد...

+ نوشته شده در  یکشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 17:4  توسط   | 

بی نظمی وپنج عنصر (فنگ شویی)

 

بی نظمی وپنج عنصر درون خانه نیز اثر می گذارد.یک منطقه خاکی شلوغ(مرکز،شمال شرق وجنوب غرب)نشان دهنده تمایل به نگرانی بیش از حد درباره خودتان است ومی تواند باعث دل اشوبی،مشکلات پانکراس ویا طحال شود.

بی نظمی در منطقه فلز(غرب وشمال غربی)غم وغصه وعقاید دیوانه وارودلهره آور به همراه دارد.هم چنین باعث بروز مشکلات ریوی یا روده بزرگ می شود.بی نظمی در شمال (عنصر آب) به احساسات پنهان ونهفته واضطراب می انجامد ومشکلات کلیه ومثانه را به دنبال دارد.

یک بخش چوب شلوغ وبه هم ریخته (شرق وجنوب شرقی)باعث سراسیمگی،سردر گمی،دودلی وعدم تصمیم گیری می شود.خشم،سر خوردگی وعجز از مشکلاتی هستند که می تواند بر کبد وکیسه صفرا تاثیر منفی بگذارد.اگر بی نظمی در جهت جنوبی خانه یا عنصر آتش باشد،ناپایداری در احساسات،به هم راه مشکلاتی در روابط عاطفی بروز می کند.سیستم ایمنی،قلب وروده کوچک نیزمشکل پیدا می کند.

راه کارهای فنگ شویی

1-سعی کنید با اضافه کردن فضایی برای انباری (در صورت لزوم)از شلوغی خانه بکاهید.

2-اگر به کمینه گرایی(مینی مالیسم)علاقه ندارید،سعی کنید جای تزئینات مورد علاقه تان را به عوض این که همیشه در یک نقطه قرار دهید،به نوبت عوض کنید.

3-دراورها وکشو ها به عنوان انباری فوق العاده عمل می کنند ومانع از تلنبار شدن اشیا می شوند.

+ نوشته شده در  شنبه چهاردهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:26  توسط   | 

رزین پلی استر

 

مزیت رزین های پلی استر نسبت به رزین اپوکسی،مخلوط کردن آن ها می باشد.زیرا تمام تر کیبات مورد نیاز جهت سخت شدن در محلول رزین وجود دارد وسخت کننده فقط نقش کاتالیزور وشروع کننده واکنش را دارد.لذا دقت زیاد در مقدار ماده سخت کننده عامل بحران نیست ودر نتیجه می توان مقدار دلخواه از ماده پر کننده(که همان ماده سخت کننده است)را انتخاب کرده وغلظت مورد نیاز برای عملیات ترمیم را بدست آورد(ولی بهتر است توصیه سازندگان رعایت گردد).

بدلیل خاصیت رزین پلی استر،امکان استفاده تا45دقیقه وکسب مقاومت فشاری 1در دوساعات وجود دارد.واکنش عمل آوری گرما زا می باشد،اما متاسفانه حداکثرمقداردمای تولیدشده پس از سخت شدن رزین ایجاد می گردد.در نتیجه انقباض،حرارتی قابل ملاحظه ای بوجود می آید.تنش حاصل از انقباض حرارتی دروجه مشترک رزین وبتن قدیم ،باعث جدا شدن رزین می شود.بدلیل انقباض حرارتی وجمع شدگی،این نوع رزین ها فقط بایدبرای حجم کم مورد استفاده قرار گیرند.

چندین روش جهت کاربردواجرای تزریق رزین وجود دارد.در ساده ترین روش رزین با ماده سخت کننده در ظرفی مجزامخلوط شده وتا حالت یکنواختی را به خود نگیرید تکان داده می شوند وسپس مخلوط آماده شده در تپانچه ریخته شده وبه تنهایی کنترل می شوند(این روش در موردموادی که توسط شرکت 2تولید می شود،بکار گرفته می شود).تزریق با فشار کم بوسیله دست وبوسیله پمپ جهت فشار بالا صورت می گیرد.در هنگام تزریق مقدار فشار باید کنترل شود تا باعث خسارت در بتن ترک خورده نشود.با توجه به اینکه رزین های اپوکسی جزو مصالحی هستند که سبب سوزش پوست،چشم ها وشش ها می شوند،هنگام استفاده از این محصول لازم است از تجهیزات ایمنی(از قبیل ماسک،عینک ودستکش های محافظ)استفاده کرد.در صورتی که ضخامت ترمیم محدود به 5میلیمترباشد می توان ملات فشاری اپوکسی را در سطح بسیار وسیع اجرا کرد. هنگامی که عمق وپهنای شکاف کم باشد(5%-1%میلیمتر)می توان از رزین خالص استفاده کرد.در صورتیکه پهنای ترک زیاد باشداز مخلوط رزین با بتونه (پودرسنگ)،که با نسبت 1به1با رزین مخلوط می شود،استفاده می شود(هنگامی که پهنای ترک بیشتر از1تا5/1میلیمتر نباشد پودرکوارتز یا شیشه نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.در حالی که از ماسه با بعد بیش از حد وبالغ بر4تا5میلیمتر استفاده شود، بیشترین بعد دانه نباید از 50%کمترین مقدار پهنای ترک بزرگ تر باشد.در هر صورت نباید ابعاد ماسه بکار رفته از 1میلیمتر بزرگ تر باشد.در پایان کار باید از اجزای تزریق شده در مقابل حریق محافظت شود.

جهت اجرا قبل از استفاده ازتزریق رزین،محل ترک با هوای متراکم تمیز می شود.سپس سوراخهایی به قطر 5الی 10 میلیمتربا دریل در فواصل معین در طول ترک ایجاد می شود،سپس روی سطح خارجی ترک با رزینی که به سرعت سخت می شود آب بندی می شود ودر راستای قائم از پایین ترین سوراخ عملیات تزریق شروع می شود،بر روی سوراخ ها پستانک هایی نصب می شود.فاصله پستانک ها نصف ضخامت عضو می باشد وبه محض نشت رزین از دهانه سوراخ بعدی عملیات متوقف می شود.در ساعت بعدی روز کاری ویا روز بعداز انجام عملیات زمانی که رزین اپوکسی درز بند سفت می شودبوسیله سنگ سنباده پستانک هااز روی سطح برداشته می شوند.ترک های دال های متکی بر زمین از زیر قابل پر کردن ودرزگیری نیستند،لذا مدت زمان تزریق تا نفوذ مناسب به داخل ترک در این گونه سازه،قبل از حرکت به سمت ورودی بعدی،براساس قضاوت مسئول مربوطه(مشاور)می باشد.

40N/mm2-1  

 HILTI-2  

+ نوشته شده در  جمعه سیزدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 12:27  توسط   | 

بتن پلیمری(موادبا پایه لاتکس)

 

در ترکیب وساخت اینگونه بتن ها از مقداری سیمان همراه با پلیمرهای مشخص،که نقش اصلاح کننده خواص سیمان را بعهده دارند،استفاده می شود.این موادپلیمری که معمولا به طور منظم در آب پراکنده می شوند،به طرق مختلف عمل می کنند.

بواسطه نقش روان کننده وکاهنده مقدار آب،پلیمرها،نه تنها از جمع شدگی بتن می کاهند بلکه به علت نقش روان کننده کارایی بتن را افزایش خواهند داد.

به علت خاصیت پلیمری،کیفیت پیوند وچسبندگی عناصر جدید وقدیمی بتن بهبود می باید.به عنوان عملکرد بهتر،کلیه تلاشهایی که به منظور عمل آوردن صحیح بتن انجام می گردد،در این قسمت نیز لازم است انجام شوند،گرچه وجود الیاف باعث کاهش اقدامهای لازم در جهت عمل آوری موثر بتن می گردد.(هرچند به طور کامل لزوم آن را از بین نمی برد.)

به واسطه ایجاد پیوندهای پلاستیک در داخل سیستم پیوندی سازه های بتنی،ناشی از مصرف پلیمر،مقاومت بتن سخت شده،بهبود می یابد.پلیمر موجود در بتن می تواند مقاومت بتن را در مقابل برخی حملات شیمیایی بالا ببرد.

از نقاط ضعف اینگونه بتن ها:

در هنگام آتش سوزی ممکن است خواص اضافی خودرا از دست بدهند ودر دمای بیش از 230درجه سانتی گراد ذوب شده وبسوزند.

مقاومت در برابر کربناته شدن این نوع بتن پایین تر از بتن معمولی می باشد.

مواد لاتکس باید منطق بر استاندارد1باشند،این ترکیبات دو نوع هستند.

نوع اول:برای ایجاد چسبندگی در یک دوره زمانی کوتاه ،معادل چندروز مورد استفاده قرار می گیرد ودر مجاورت رطوبت زیاد ویا هوای نمناک قابل استفاده نمی باشد وجهت کارهای سازه ای توصیه نمی شود.

نوع دوم:مقاومت چسبندگی بیشتری نسبت به نوع اول دارد وممانعتی در استفاده از آن در مجاورت رطوبت وجود ندارند.

معمولا به اندازه 10%ملات،از پلیمر استفاده می شود،ولی بهر حال باید از توصیه های تولید کنندگان استفاده شود.بر اساس توصیه کمیته2تقریبا بلافاصله پس از پرداخت ملات یا بتن ترمیمی باید چتایی خیس روی سطح قرار داده شود وبر روی آن پلاستیک گذاشته شود.این عمل برای مرطوب نگه داشتن سطح به مدت 24تا48ساعت صورت می پذیرد،تا در این زمان فرایند هیدراتاسیون انجام گیرد.سپس چتایی وپلاستیک برداشته می شود تا اینکه شبکه پلیمر در سیستم تشکیل گردد.

ASTM-C1059-1

ACI548-2

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 20:14  توسط   | 

بتن رزین اپوکسی

 

رزین اپوکسی شامل رزین واکنش زا وماده سخت کننده (ماده عمل آوری نیز نامیده می شود)است.فرموله کردن اجزای رزین اپوکسی در مقاومت نهایی وچسبندگی آن در شرایط مرطوب(حتی در زیر آب)اثر می گذارد.بنابراین تعیین نسبتهای صحیح ومخلوط کردن مطلوب،یک اصل مهم در استفاده از رزین های اپوکسی است.

عمل آوری (سخت شدن)شامل یک واکنش گرما زا است وشدت عمل آوری تابع دما است.به عنوان یک قانون کلی،با افزایش 10درجه سانتی گراد دما ،میزان یا شدت عمل آوری دو برابر می شود.در هوای گرم،گرمای حاصل از عمل آوری رزین اپوکسی،دما را افزایش داده ومشکل ایجاد می کند،بنابراین فرموله کردن رزین در هوای سردوگرم متفاوت است.اختلاف دمای رزین هنگام عمل آوری با بتن مجاور آن،باعث انقباض حرارتی شده ودر نتیجه در وجه مشترک رزین وبتن ،تنش ایجاد می شود.لذا در هر استفاده،باید عواملی از قبیل حجم رزین،ضخامت لایه ترمیمی،دمای محیط ودمای عمل آوری دقیقاکنترل شوند.

استفاده از نسبت های ناصحیح از رزین واکنش زا وماده سخت کننده باعث می شود که رزین نرم وضعیف شود.زیرا قسمتی از محلول ،واکنش انجام نمی دهد.در واقع ماده سخت کننده،زنجیره های مولکولی رزین را به یکدیگر متصل می کند ویک شبکه سه بعدی تشکیل می دهد.لذا در کارگاه باید مقدار دقیق ترکیب دوماده اندازه گیری شده وسپس مخلوط گردند.زمانی که رزین دارای حالت محلول است واکنش رزین سبب کاهش حجم می شود،اما وقتی که ژل تشکیل گردید جمع شدگی متوقف می گردد.رزین اپوکسی را می توان تا ضخامت لایه 30میلی متری افزایش داد وآن را درسطح عمودی ودر قسمت زیر اعضای بتن نیز اجرا کرد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه یازدهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 11:11  توسط   | 

بتن رزینی

 

در مخلوطهایی که متکی به رزین اند،سیمان با یک سیستم دو مؤلفه ای جایگزین می شود.یک مؤلفه آن رزین (یا صمغ)مایع است که به واسطه پیوستگی متقابل آن با مؤلفه دوم،که سخت کننده نام دارد،واکنش نشان داده ووارد عمل می شود.اینگونه ملات ها،زمان عمل آوریشان سریع بوده وسرعت کسب مقاومتشان زیاد می باشد.اینگونه مواد در مقابل نفوذ عوامل مخرب شیمیایی مقاوم بوده ومقاومت  پیوستگی آنهابه بتن موجود زیاد است .از نفوذ اکسیژن ورطوبت،که عوامل لازم برای فرآیند خوردگی هستند،جلوگیری می کنند.به دلیل خاصیت چسبندگی مناسب این مواد،می توان آنها را در لایه های بسیار نازک اجرا کرد.در دماهای کمتر از 10درجه سانتیگراد واکنش معمولی صورت نمی گیرد.در آب وهوای گرم نیز جمع شدگی رخ داده ومنقبض می شود.همچنین به دلیل اختلاف زیاد در ضریب انبساط گرمایی بین بتن پایه ورزین نباید این نوع مواد را برای ضخامت های زیاد مورد استفاده قرار داد.جهت حصول اطمینان از ایجاد پیوند کامل ومناسب قبل از هر کاری باید یک روکش رزین خالص برروی سطح بتن ایجاد گردد.

بتن رزین دار سخت شده،ممکن است متخلخل باشد.در اینصورت هیچ مانعی در مقابل نفوذدی اکسید کربن وجود ندارد،بنابراین لازم است یک لایه از رزین خالص بر روی سطح بتنی سخت شده به منظور پوشاندن خلل وفرج سطحی مالیده شود.

بتن رزین دار مقاومت کمی در برابر گرمادارند ودر دمای بیش از 100درجه سانتی گراد مقاومت خودراازدست می دهند.

متداول ترین بتن های رزین،رزین اپوکسی است،اما رزین پلی استر واکریلیک نیز استفاده می گردند.

رزین ها جهت تزریق در محل های ترک خوردگی وهمچنین چسبندگی عناصر فلزی وپلیمری به سطح بتن،مورد استفاده قرار می گیرند.

+ نوشته شده در  سه شنبه دهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 12:56  توسط   | 

سیمان برقی(پرآلومین)

 

جستجو برای راه حل مسئله حمله آبهای گچ دار برسازه های بتنی حاوی سیمان پرتلند سبب شد که در اوایل این قرن سیمان برقی توسط جولز بید 1 در فرانسه توسعه یابد.ترکیبات وهمچنین بعضی از خواص این سیمان با سیمانهای پرتلند بسیار متفاوتند بطوریکه مصرف آن در کارهای ساختمانی شدیدا محدود می باشد ولی روش های بتن ریزی با این سیمان مشابه سیمان پرتلند می باشند.

تولید

از اسم این سیمان (پرآلومین)میتوان استنباط نمود که حاوی مقدار زیادی آلومینا است.در حقیقت این سیمان از قسمت های تقریبا مساوی حدود40درصداز آلومینا وآهک،با قدری از اکسیدهای فرو وفریک وتا حدود 8درصد سیلیس تشکیل می شود.

مواد خام این سیمان عبارتندازسنگ نرم آهک یا سنگ نرم آهک وبوکسیت.بوکسیت یک ماده حاصل از هوازدگی سنگهای حاوی آلومینیوم در شرایط آب وهوای حاره ای میباشدوتشکیل شده است از هیدرات آلومینا،اکسیدهای آهن وتیتانیوم با مقادیر کمی از سیلیس .در بریتانیا معادن بوکسیت وجود ندارد ولذا این ماده از کشورهای یونان وفرانسه وارد میشود.

در روش بریتانیایی تولید سیمان برقی بوکسیت را بصورت قطعاتی که درشت تر از 100میلیمتر نباشد خرد می کنند.گردوغبار وذرات ریزی که در جریان این خرد کردن بوجود میآیند را بیکدیگر می چسبانند تا بصورت قطعاتی با اندازه های مشابه در آیند زیرا گردوغبار این ماده تمایل به مربوط نمودن کوره دارد.معمولا ماده خام عمده ثانوی سنگ آهک میباشد که همچنین به صورت قطعاتی باندازه 100 میلیمتر خرد می شود.

نسبت های لازم از سنگ آهک و بوکسیت را از بالای کوره که تر کیبی از نوع قائم2 و افقی3 میباشد بداخل می ریزند.از پودر ذغال جهت سوخت کوره استفاده می شود که مقدار آن در حدود 22درصد وزن سیمان تولید شده میباشد.در داخل کوره رطوبت وگازکربنیک بخارج رانده شده ومواد بوسیله گازهای کوره تا نقطه ذوب که در حدود 1600درجه سانتیگرادمیباشد حرارت داده می شوند.ذوب مواد در انتهای زیرین قسمت قائم کوره رخ می دهد بطوریکه مواد مذاب به داخل قسمت افقی کوره می ریزد وسپس از طریق یک ناودان در لاوک های فولادی ریخته می شود.در اینجا مواد مذاب منجمد می شوند وبه صورت لخته در میآیند وسپس در سرد کننده های دوار خرد شده ود رآسیابهای لوله ای نرم می گردند.در نتیجه پودری به رنگ خاکستری بسیلر تیره با نرمی 250تا320متر مربع بر کیلوگرم ایجاد می شود.

به علت سختی زیاد کلینکر سیمان برقی مصرف نیرووسایش آسیابهای گلوله ای قابل ملاحظه است.این امر همراه با هزینه اولیه زیاد بوکسیت ودرجه حرارت زیاد پختن منتهی به هزینه زیاد تولید سیمان برقی(به فرض در مقایسه با سیمان پرتلند زود سخت شونده)می گردد.

ولیکن هزینه زیاد آن با بعضی از خواص با ارزشی که برای کاربردهای ویژه دارد خنثی می گردد.

می توان خاطرنشان نمود که بر خلاف حالت سیمان پرتلند،مواد مصرف شده در تولید سیمان برقی کاملا در کوره ذوب می گردند.این حقیقت سبب شده است که در انگلستان اسم فرانسوی4بعنوان اسم تجارتی آن بکار برده شود.از آنجایی که اسامی تجارتی به میزان وسیعی بکار برده می شوند لازم است اسامی تجارتی دیگر آن نیز ذکر شوند.در انگلستان سیمان برقی5ودر ایالات متحده 6نامیده می شود.     

JulesBIED-1

Cupoia-2

Reverberatory-3

Cimentfondu-4

Lightning-5

Lumnite-6

+ نوشته شده در  دوشنبه نهم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 19:58  توسط   | 

پله وپیاده روهای برقی

 

پله ها و پیاده روهای برقی از طراحی مدل جدیدی بهره جسته اند،و از تکنولوژی پیشرفته در طراحی داخلی وبیرونی خود استفاده کرده اند که بر طبق استانداردهای بین المللی هستند. سیستم روانکاوی اتوماتیک میکروپروسسور،در پله برقی و پیاده روهای برقی مورد استفاده قرار گرفته است که شرایط روغن کاری مطلوبی را تضمین می کند این پله وپیاده روهای برقی ایمن ،راحت و زیبا هستند که با صدایی پایین و ثابت کار می کنند.از دیگر قابلیت ها می توان به دوام و استحکام بالای آنها و همچنین شرایط تعمیر و نگهداری آسان اشاره کرد.این پله برقی ها با ساختاری مبتکرانه،پله های یکپارچه وبا نوار هندریل دقیق وعالی به همراه ظاهری شکیل و شیوه طراحی مدرن برای شما راحتی وانبساط خاطر به ارمغان می آورد.در این پله برقی ها با استفاده از موتور درایو و درایو هندریل ،در طول عملکرد از اتلاف انرژی به طرز بسیار زیادی می کاهد ومصرف انرژی راتا بیش از 30 درصد در قیاس با پله برقی های قدیمی که از مشخصاتی یکسان با پله های امروزی برخوردارند ،ذخیره می کند.نمونه های متداول پله برقی از موارد مثال زدنی ذخیره انرژی  با استفاده از آپشن فتو الکتریک نسوز هستند،این پله برقی ها می بایست تنها زمانی که هیچ مسافری وارد آن نشده است روشن شوند.هنگامیکه پله برقی با سرعت پایین حرکت می کند،انرژی به درون سیم الکتریکی شده ای بر میگردد وانرژی برق را تا حداکثر میزان ذخیره میکند.                                                                                               

موتور درایو مدل افقی وجدید پله برقی از فضا به بهینه ترین شکل ممکن بهره می جوید همچنانکه نسبت به تخصیص نصب نیز اطمینان خاطر می دهد .دستگاه درایو هندریل پیشرفته موجب افزایش طول عمر هندریل شده وهمچنین موجب تعدیل فشار زنجیر می شود .از دیگر مزایای پله برقی ها می توان جایگزینی واستقرار هرچه ساده تر اجزا اشاره کرد مه در کنار سیستم روغن کاری اتوماتیک ،مشکلات روغن کاری دستی را ندارد وکیفیت روغن کاری را بسیار افزایش داده است.

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 12:34  توسط   | 

ابزار آلات درهای خروج اضطراری وضد آتش

 

انواع نصب

ابزار آلات درهای خروج اضطراری فقط برای مقاومت در برار تصادم آزمایش می شوند،در حالی که درهای ضد آتش همه از نظر تصادم وهم از لحاظ مقاومت در برابر آتش مورد آزمایش قرار می گیرند.هر دو نوع این درها با فشار میله ای از سمت درون قابل باز شدن هستند .در خروجی نوع فاق دار ودر خروجی با میله عمودی مخفی ظاهر ساده ای دارند ودر هر نوع قابل ارائه به متقاضی هستند.

در خروجی حلقه ای ونوع فاق دار در موارد زیر استفاده می شوند:

در های تکی،لنگه فعال از یک در دو لنگه ای ،هردو لنگه از یک در دو لنگه ای.

در جایی که از درهای خروجی نوع حلقه ای یا نوع عمودی سراسری استفاده می شود،باید هنگام تولید صفحات تقویت کننده ای درون در تعبیه شوند.سوراخکاری ورزوه کردن باید توسط نصاب در محل انجام پذیرد.در این صورت ابزار آلات می توانند جهت عمل کردن هر چه بهتر در،با راحتی بیشتر قابل تنظیم باشند.

هنگام آماده سازی در برای قفل کردن،ایجاد سوراخ برای سه پیچ(به قطر 3/1سانتیمتریا کمتر)ویا سوراخکاری ورزوه کردن برشها وصفحات تزیینی برای آماده سازی کامل در،قابل نصبند.چنانچه همه حفره های مخصوص پیچ یا میخ در کارخانه تعبیه شوند ،تنظیم در اگر غیر ممکن نباشد،بسیار مشکل خواهد بود.

تولید کنندگان باید همه سوراخهای لازم را جهت نصب استوانه،قطعات گردان ودستگیره ها از قبل تعبیه نمایند.

تراز کننده های در

تراز کننده ها بر هر لنگه از درهای دولنگه که همپوشانی دارند،استفاده می گردد.هنگامی که هر دو لنگه در باز هستند،تراز کننده،لنگه فعال را مادامی که لنگه غیر فعال بسته است،باز نگه می دارد واز تداخل دو لنگه جلوگیری می نماید.

 

 

+ نوشته شده در  جمعه ششم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 19:7  توسط   | 

تاریخچه موارد خاص امنیت

    سیستم های الکترونیکی

تجهیزات امنیتی الکترونیکی شامل زنگ های هشدار دهنده ورود غیر مجاز:سیستم های تلوزیونی مدار بسته:قفل های پیام گیر میان آپارتمان وسرسرا وانواع مختلف وسائل صوتی هستند.اگر چه قیمت اولیه بسیاری از این سیستم ها بالاست ولی هر کدام از آنها می توانند در مجتمع های مسکونی با سطح در آمد متوسط نصب شده ونیاز به انجام اقدامات گرانتر در آینده را برطرف کنند.

زنگ های هشدار دهنده(زنگ های خطر)

هر زنگ خطر دو کار انجام می دهد:شخصی را که قصد ورود بی اجازه دارد تشخیص می دهد واین ورود را اطلاع می دهد .کیفیت یک مکانیزم زنگ خطر به وسیله توانایی انجام این دو کار ارزیابی می شود.

تعداد زیادی وسایل تشخیص دهنده ورود غیر مجاز یک مجرم به ساختمان وجود دارند.این وسایل به دو بخش عمده تقسیم می شوند:وسایل اتصالی (تماسی)ووسایل تشخیص دهنده حرکت.

وسایل اتصالی (تماسی)

وسایل اتصالی کلیدهای مکانیکی هستند که حرکت یا حتی شکستن یک شیشه را تشخیص می دهند.یک نوع معمول از آنها شامل یک اتصال برروی در (یا پنجره)ویک اتصال برروی چهارچوب است.وقتی در بسته است دو اتصال بخشی از یک مدار الکتریکی را تشکیل می دهند.وقتی در باز می شود اتصال قطع شده ،مدار باز می شودومدار زنگ خطر فعال می شود.وسیله ای مشابه که به آن زنگ خطر نخ-کش گفته می شود،به این طریق عمل می کند که با اندکی تغییر بر اثر باز شدن در،نخی کشیده شده وکلیدی بسته می شود که زنگ خطر را به راه می اندازد.اکثر وسایل اتصالی دارای مکانیزم ساده ای هستند (شبیه همان که شرح داده شد)در حالی که بعضی دیگر دارای کلید های آهن ربایی یا جیوه ای هستند.

برتری یک اتصال ،بستگی به حساسیت (وسیله چقدر تکان می خورد بدون آنکه عمل کند)وقابلیت اطمینان آن دارد.در اکثر شرایط باید از وسایلی استفاده کرد که آنقدر حساس باشند تا یک دزد خبره نتواند بدون به کار انداختن زنگ خبر وارد شود.اما وسایل نباید آنقدر ظریف باشند که یک تماس غیر عمدی هم باعث فعال شدن آنها شود.

نوارهای نازک فلزی ،نوعی مکانیزم اتصالی هستند که برای تشخیص شکستن شیشه پنجره ها ودر ها به کار می روند.یک نوار ظریف از ورقه نازک فلزی بر روی شیشه چسبانده یا متصل شده است ،به عنوان بخشی از یک مدار الکتریکی بسته عمل می کند.اگر شیشه بشکند نوار فلزی پاره می شود در نتیجه مدار قطع شده وزنگ خطر فعال می شود.روش استفاده از نوار فلزی می تواند بی اثر شود ،به این ترتیب که ممکن است شیشه بشکند یا قفل پنجره باز شود بدون آنکه نوار فلزی پاره شود .اساسا به علت عدم حساسیت آنها،نوارهای فلزی به ندرت در منازل مسکونی نصب می شوند.وسایل اتصالی می توانند به صورت بخشی از مکانیزم یک قفل ساخته شوند.این نوع زنگ خطرها وقتی کسی قصد اعمال زور به قفل یا بازکردن دزدانه آنرا داشته باشد،عمل می کنند.

وسایل اتصالی به تنهایی خیلی ارزان هستند :یک جفت اتصال آهن ربایی ساده،حدود 2دلار قیمت دارد .اما هر وسیله اتصالی فقط می تواند از یک مدخل محافظت کند:بنابراین ،حتی یک منزل مسکونی تک خانواری نیز برای حفاظت از همه نقاط عبوری خود نیازمند چندین وسیله اتصالی است.به علاوه ،اغلب،نصب زنگ های خطر متعدد ومربوط کردن هر کدام به یک وسیله هشدار دهنده، گران تمام می شود.

اتصال ها می توانند مخفی باشند ،در نتیجه سارقان نمی توانند آنها را پیدا کرده از کار بیاندازند.مخفی کردن  یک سیستم اعلان خطر،ارزش آنرا به عنوان یک عامل بازدارنده کاهش می دهد.اما این احتمال را که مجرمان حین ارتکاب جرم دستگیر شوند زیاد می کند.

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه پنجم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 20:18  توسط   | 

ویلای کوهپایه کاری از شرکت بازرگانی ومهندسی میلینیوم

 

اگر شما هم تنها یکبار از مناظر زیبای یک کوه سرسبز وزیبا در یک منطقه خوش آب وهوا دیدن کرده باشید ویک شب به یاد ماندنی را در دل چنین طبیعتی گذرانده باشید،حتما با دیدن عکسهای ویلای کوهپایه ووصف مناظرش خاطرات شیرین وسبزشما برایتان تداعی می شود.

ویلای کوهپایه خداداد در انتهای شهرک زیبای بهارستان در روستای چلک واقع شده است جذابیت روستا به دلیل وجود کوه سرسبزوزیبایی است که در پشت آن قرارگرفته است درست در پشت ویلای مذ کور در فاصله کوتاهی شما می توانید از غار کوچک اما زیبای چلک دیدن فرمایید این ویلا درزمینی به مساحت حدود 1700 متر مربع با زیربنای حدود 700 متر مربع قرارگرفته است.

اسکلت آن از فولاد وسیستم سازه ای اش به صورت سیستم دو گانه (قاب خمشی+مهاربندی هم محور فولادی)است. پوشش سقف از آردواز برش خورده است به طوری که با وجود روی هم آمد گی قطعات وبرش آن از همه جهات آن را شش ضلعی می بینید ظرافت برش ونصب آردوازها به حدی است که هر چشم صاحب فنی را به سمت خود جلب می کند این ظرافت در پیشانی آردوازکاری بنا هم به شکل ذوزنقه ای اعمال شده است.

از دیگر اهم سازه واسکلت بنا استفاده از مواد شیمیایی آب بندی سویسی شرکت سیکا است که خوشبختانه در شمال کشور ورطوبت بالای آن ومشکل بادهای موسمی باران آور در دیوارهای خارجی خصوصا دیوار غربی با وجود درگیری فراوان سطوح با باران های فصول مختلف بازدهی خوبی داشته است.

شیب دار بودن زمین قرارگیری ویلا امکان طراحی محوطه ای متناسب با شرایط خاص را به طراحان داده است که منجر به ایجاد محوطه ای منحصر به فردبا فرم معماری ایده ال گردیده است.

طبقه همکف ساختمان شامل سونا –جکوزی وبخش تاسیسات ساختمان وورودی اصلی است. پله های پیچ دوقلوی زیبا با فلاورباکس وآب نمای بین آن(در حال حاضرمالک ویلا آب نما را راه اندازی نکرده است) طبقه همکف را به طبقه اول وایوان زیبا ودلبازش وصل میکند.در طبقه اول ساختمان اتاق خواب میهمان با سرویس کامل –آشپزخانه فضای نشیمن با شومینه ای که تلفیقی از چوب وسنگ است وجود دارد.در جاهای مختلف طبقات تزییناتی ازچوب برای بخشهای مختلف از جمله بازشوی آشپزخانه-بوفه وکمدها به کاررفته است.

در سایر طبقات اتاق خواب-اتاق کار –فضای نشیمن خصوصی اتاق تلویزیون وغیرهوجود دارد اما زیباترین فضای بنا اتاق شاه نشین است که در طبقه سوم قرارگرفته ودورتا دور آن پنجره هایی قرار داردکه منظره زیبای کوه ودریا از دو طرف قابل روئیت میباشد.

به یاد داشته باشیم هرگوشه ازکشورمان طبیعتی زیبا ومنحصر به فرد دارد که تکرار ناشدنی ودلنواز است که تنها با فکروبرنامه وطرح قادربه حفظ آن هستیم.

 http://www.hezareh5.com/Millennium%20picture%20civil/index_files/Millennium%20(41).JPG تصویر۱

http://www.hezareh5.com/Millennium%20picture%20civil/index_files/Millennium%20(40).JPGتصویر۲

www.Hezareh5.com            

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 19:14  توسط   | 

قهرمان تنبل بیستون

سنگ تراشیده ای با شکوه از یک مرد سرتاپا سپید،نیم خیز،لمیده به پهلوی راست بر پوستی از شیر،با پیاله ای در دست چپ،خیره به دور دست وپشت به کتیبه ای با نقوشی از درخت زیتون وکماندان وگرز.این پیشنهاد آخر هفته ماست،مجسمه هرکول در دل سنگی بیستون.

در شمال پیکره هرکول بقایای دژمادی وشیب پارتی است.در جنوب آن سراب بیستون قراردارد.درمجاور آن،دشت چمچمال ودر باختر آن یادمان های داریوش ونقش برجسته های اشکانی است.

طول مجسمه هرکول 47/1متر است وبرسکویی به طول 20/2قرار دارد وپیش بینی می شود در اواسط پادشاهی مهرداد اول اشکانی مربوط می شود.

داستان کشف مجسمه هرکول از این قرار است که در یکی از روزهای سرد بهمن 1337کارگران شرکت شوسه برای احداث راه جدید همدان به کرمانشاه در دامنه کوه بیستون مشغول خاکبرداری وخروج سنگ از پای کوه بودند که ناگهان شانه سپید مجسمه از زیر خاک نمایان شد.

نکند یک وقت خیال کنید بیستون تعداد زیاد گردشگرانش را در نوروزامسال فقط مدیون هرکول تنبل آرمیده در دل کوه است!این شهر 2هزار وچند صدنفری درشهرستان هرسین ودر مسیر کرمانشاه به همدان،مثل یک دفتر خاطرات دیدنی های طبیعی وآثار تاریخی دوران مختلف رادر خود نگه داشته است که از آن جمله می توان به کتیبه داریوش ،فرهاد سنگ تراش،غار مر آفتاب،غار مر تاریک،غار شکارچی،کاروانسرای صفوی،پل خسروی،کتیبه شیخ علیخان،شهر سنگی بیستون ،نقش ولخش پارتی،بنای پارتی،جاده ساسانی،شهر چمچمال،کاروانسرای ایلخانی وپل صفوی اشاره کرد .

چاردیواری ضمیمه روزنامه جام جم

+ نوشته شده در  سه شنبه سوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 17:17  توسط   | 

آسانسورها و امنیت

در اکثر مجتمع های مسکونی چند خانواری از طبقه اجتماعی با درآمد متوسط،آسیب رساندن به آسانسورها تقریبا نادر است.ولی در بسیاری از مناطق دارای میزان زیاد جرایم وطبقات اجتماعی کم در آمد،این نوع آسیب رسانی به حد بسیار بحرانی میرسد.مراجع زی صلاح در نیویورک اعلام کرده اند که 60 درصد موارد از کار افتادن آسانسورها در پروژه های مسکونی،بر اثر آسیب رساندن به آسانسورها وتجهیزات وابسته به آنها است.بخشهایی از آسانسور که معمولا بیشتر در معرض آسیب قرار دارند عبارت اند از:دگمه های موجود در سرسرا ،چراغ های اعلام،شیشه در،قفل داخلی در ودگمه های موجود در داخل اتاقک آسانسور ،به خصوص کلیدهای روشنایی واضطراری .

دگمه های موجود در سرسرا به علت در دسترس بودنشان معمولا بیشتر در معرض آسیب قرار دارند.ساکنان بی حوصله دگمه ها را بیش از حد فشار می دهند واغلب از روی ناراحتی به آنها مشت زده یا خردشان می کنند.برای جلوگیری از آسیب رساندن به دگمه ها واتصالات الکتریکی داخلی آنها ،باید از دگمه های فولادی ضد زنگ از نوع قارچی شکل استفاده شود.شکل دگمه مانع از این می شود که بخش داخلی کلید براثر فشار زیاد خراب شود.نوع دیگری از دگمه های فولادی ضد زنگ ساخته شده که مطابق قاعده ای مشابه با آنچه گفته شد کار می کنند.با این تفاوت که یک مانع جلوگیری از حرکت بیش از حد در داخل مکانیزم تعبیه شده است وبه همین خاطر ظاهر آن بیشتر شبیه مخروط ناقص است.

دونوع در برای آسانسور وجود دارد:در لولادار ودر کشویی.نام های ذکر شده مربوط به هر طبقه هستند:در اتاقک (دری که مربوط به خود اتاقک آسانسور است)همیشه از نوع کشویی است.درهای کشویی به علت ایمنی بالایی که در برابر آسیب دارند،علی رغم قیمت زیاد،کاربرد عمومی فزاینده ای پیدا کرده اند.درهای لولادار پرزحمت هستند وخیلی بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

در بسیاری از آسانسورهای قدیمی در خارجی ودر اتاقک دارای پنجره های شیشه ای کوچکی هستند که به مردم اجازه می دهد قبل از سوار شدن ،داخل اتاقک را ببندید ویا به اشخاصی که درون آسانسور هستند این امکان را میدهد که ببینند از کدام طبقه عبور می کنند.در نواحی جرم خیز ،این شیشه ها بیشتر از انکه سودمند باشند خطرناک هستند.بزهکاران شیشه را به راحتی می شکنند حتی اگر دارای حفاظ سیمی باشد.

معمولا دربازکن ها بر روی آسانسورهایی با درهای لولایی ،خیلی زیاد در معرض خرابکاری قرار می گیرند.عوامل خرابی عبارت اند از اندازه در (وقتی که اتاقک در طبقه دیگری قرار دارد)واتصال کوتاه سیستم در بازکن با آب یا ادرار.مشکل دوم را می توان با نصب در بازکن هایی باصفحات ضد آب( که از مواد غیر جاذب آب ساخته شده اند)حل کرد.در صورت خرابی این نوع در بازکن ها به جای کل مکانیزم فقط صفحات اتصال تعویض می شوند.خرابی ناشی از کشیدن بیش از اندازه در را با نصب علائم هشدار دهنده نسبت به عواقب این نوع کشیدن تا حد زیادی کاهش داد.

دگمه توقف اضظراری ،خود مشکل ساز است چرا که اغلب به درستی استفاده نمی شود.این دگمه ممکن است برای توقف کردن آسانسور بین طبقات بکار برده شود تا جرایمی ازقبیل ضرب وجرح ،تجاوز به عنف واستعمال مواد مخدرانجام گیرد.بنابراین دگمه توقف اضطراری در درجه اول فقط جنبه امنیت روانی را برای سرنشینان آسانسور دارد.هر جایی که امکان داشته باشد ،بایدیک مورد استثنا برای آسانسورهایی که در مناطق جرم خیز هستند ،منظور شود.کلیدهای اعلام خطر از نوع فشاری ثابت،اغلب بهتر از کلیدهای اهرمی معمول هستند.

+ نوشته شده در  دوشنبه دوم اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 12:23  توسط   |